500+ - rodzice przypominają sobie o dzieciach
2016-04-07

Rodzice próbują odzyskać kontrolę nad swoimi dziećmi z domów dziecka. Liczą, że otrzymają na nie pieniądze z programu 500+.

- Pewna rodzina robi dziwne zabiegi. Podejrzewam, że ma to związek z liczbą dzieci w placówce i sporą kwotą, jaka mogłaby im przysługiwać z tytułu programu 500+, bo przez długi czas nic się nie działo - opowiada "Dziennikowi Łódzkiemu" Irena Bodych, dyrektor domu dziecka w Skierniewicach. Chodzi o sześcioro dzieci, co dałoby rodzinie kwotę 3 tys. złotych miesięcznie.
 
 Podobne skutki programu 500+ dostrzega także Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids, która prowadzi kilka rodzinnych domów dziecka. - Odkąd ogłoszono program, biologiczni rodzice nagle podejmują próby ustalenia, co słychać u dzieci, choć nie interesowali się nimi wiele lat - tłumaczy w łódzkiej gazecie.
 
 Jak dodaje, zdarzają się donosy do pracowników socjalnych, że "w naszych domach dzieciom dzieje się krzywda".
 
500 złotych na alkohol?
 
- Faktycznie, słyszałem od osób ze środowiska, że z powodu programu 500+ rodzice częściej próbują odzyskać dzieci - potwierdza w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Polkowski, prezes Fundacji Dziecko i Rodzina. Choć zaznacza, że na razie jest za wcześnie, aby mówić o skali tego zjawiska.
 
- Mam takie obawy, że niektórzy rodzice kierują się nie dobrem dziecka, ale właśnie tym, aby otrzymać te pieniądze. 500 złotych przecież wystarczy na codzienna flaszkę. Taki problem może jednak dotyczyć wielu innych rodzin, które są klientami pomocy społecznej - tłumaczy Tomasz Polkowski.
 
Dobra motywacja
 
 Tomasz Polkowski przekonuje, że należy powstrzymać się od jednoznacznych ocen. - Część rodziców może mieć szczere intencje. Dzięki perspektywie uzyskania tych pieniędzy bardziej wierzą w siebie i w to, że poradzą sobie z utrzymaniem dzieci. Dotyczy to właśnie rodziców bezrobotnych, którzy nie potrafią związać końca z końcem - mówi Tomasz Polkowski.
 
- Te 500 złotych to może być dla nich motywacja do częstszych kontaktów ze swoimi dziećmi przebywającymi w zakładzie opiekuńczym - dodaje. Ostateczną decyzję o powrocie dziecka do rodziców podejmuje sąd.
 
 To do sądów będzie należało, aby odsiać rodziców, którzy chcą tylko swoje dziecko dla 500 złotych, od tych, którzy kierują się miłością do swojej pociechy.
 
"Będzie trochę mniej dzieci w domach dziecka"
 
 Wiele dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych marzy o powrocie do rodziny. Alicja Małgorzata Zapolska, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowaczej w Dębinkach, tłumaczy portalowi Gazeta.pl, że "rodzina to podstawa". - Zawsze celem jest to, aby dziecko wróciło do swojej rodziny - mówi.
 
 Tomasz Polkowski opowiada, że z zainteresowaniem przygląda się programowi 500+. - Tworzy on szansę na to, że dzieci w domach dziecka będzie trochę mniej - mówi.
 
 Nie wiadomo, czy 500 złotych na dziecko zwiększy przyrost demograficzny, jak chciałby rząd. Jeśli jednak część dzieci z domów dziecka wróci do swoich rodzin, być może będzie to największy sukces rządowego programu.
 
źródło:  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19881148,skutek-programu-500-rodzice-zglaszaja-sie-do-domow-dziecka.html






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • Podziękowania
    Dziękujemy dla Pani Iwony i jej klasy 8b szkoły podstawowej nr. 1 w Elblągu za podarowanie dziewczynkom akcesorii do włosów .Pamiętajcie dobro wraca...
  • ❤️ Dzień 4
    Szpitalnie - Dzień 4... mimo mega świstów i duszności saturacja dziś wskoczyła nam na 92, 93 a nawet 95. RSV to paskudny wirus, który ma różny przebieg ,...
  • ❤️ Dzień 3
    Dzień rozpoczęliśmy saturacją 88, 89 o 4 nad ranem wdrożono dodatkową inhalację , mimo porannych kłopotów dzień był duzo lepszy od poprzedniego... z domu...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy