Czym jest adopcja?
2015-05-09
2015-05-09
Zdecydowana większość małżeństw pragnie stworzyć pełną rodzinę, pragnie wydać na świat własne dzieci, które wypełnią ich dom oraz życie radością i szczęściem. Niestety, nie wszyscy mogą doświadczać rodzicielstwa naturalnego, które często napotyka wiele przeszkód i problemów. Nie zawsze też podejmowane leczenie przynosi pożądany efekt, a w konsekwencji urodzenie własnego dziecka staje się niemożliwe. Bardzo często w takich sytuacjach małżeństwa decydują się na rodzicielstwo adopcyjne, które bywa jedyną drogą do spełnienia marzeń o własnym dziecku. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małżeństw, które z przyczyn naturalnych nie mogą zostać rodzicami, ale też i dla tych, którzy chcą zaopiekować się dzieckiem pozbawionym opieki rodziców biologicznych.
Pod względem prawnym adopcja oznacza nawiązanie stosunku prawno - rodzinnego,
na wzór tego, jakie istnieje między dzieckiem, a jego biologicznymi rodzicami. Adopcja
to nie tylko przyjęcie dziecka na wychowanie, ale przyjęcie go do własnej rodziny i uznanie za swoje. Osoby chcące adoptować dziecko muszą nie tylko kierować się chęcią posiadania dziecka, ale przede wszystkim chęcią bycia rodzicem. Muszą chcieć się poświęcić i zaangażować w wychowanie dziecka, obdarować go miłością i ciepłem, stworzyć bezpieczne warunki do dorastania oraz wprowadzić w dorosłe życie. Poprzez adopcję rodzice zobowiązują się do stworzenia dziecku kochającego domu, dbają o nawiązanie i utrzymanie z nim prawidłowej relacji emocjonalnej opartej na bliskości fizycznej i psychicznej.
Rodzice adopcyjni ponoszą całkowitą odpowiedzialność za rozwój i wychowanie
przysposobionego dziecka, tak jak ma to miejsce w rodzinach naturalnych. Decyzja o adopcji powinna więc być dobrze przemyślana i podjęta z pełną świadomością obowiązków ciążących na przyszłych rodzicach oraz konsekwencji wynikających z przysposobienia dziecka.
Adopcja to długotrwały proces, wymagający od przyszłych rodziców dużo poświęcenia, zaangażowania i przede wszystkim cierpliwości. Procedury adopcyjne są bowiem ściśle określone, a czas oczekiwania na przysposobienie dziecka długi, czasami to nawet kilka lat.
Procedurę adopcyjną możemy podzielić na 2 główne etapy - związany z dzieckiem oraz związany z rodzicami. Aby dziecko mogło zostać przysposobione musi mieć uregulowaną sytuację prawną. Ponadto kwalifikacja dziecka obejmuje diagnozę psychologiczną, określenie jego specyficznych potrzeb, ocenę możliwości nawiązania więzi emocjonalnej w nowej rodzinie, a także ustalenie sytuacji prawnej rodzeństwa dziecka.
Procedura adopcyjna związana z rodziną to przede wszystkim diagnoza obejmująca rozmowy, testy, wywiad środowiskowy oraz liczne dokumenty i zaświadczenia, szkolenie oraz kwalifikację rodziny, czyli decyzję komisji ośrodka. Kolejne etapy to oczekiwanie na dziecko oraz postępowanie sądowe.
Szczegółowe informacje dla kandydatów do przysposobienia dziecka można znaleźć pod adresem:
Informacje o adopcjach zagranicznych znajdziecie Państwo pod adresem:
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Podziel się 1% podatku
- » Pozyskiwanie środków - fundraising
- » Pobyt dzieci w USA
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Rodzice dłużej poczekają na adopcję dziecka
- » Wykaz wynikający z ustawy o wspieraniu rodziny i syst
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Pracownik socjalny poszukiwany
- » Dla nowożeńców
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Kontrole i Prokuratura w Domu dziecka w Ścinawie
- » Wielkanoc
- » Akcja - Moc Polskich Świąt
- » Dzień Wielgachnego Uśmiechu
- » Składanka More than music
- » NIK o domach dziecka
- » Otrzymaliśmy podziękowania :)
- » Wnioski do kolejnej edycji aKuKu - tylko do 10 listopada
zobacz więcej