Kontrole i Prokuratura w Domu dziecka w Ścinawie
2012-05-16

Po dramatycznym liście dzieci z Domu dziecka w Ścinawie wysłanym do Rzecznika praw dziecka i mediów coś drgnęło. Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu wysłał do placówki dwóch kontrolerów. Kontrolerzy w środę i czwartek rozmawiali z dziećmi. Była to kontrola doraźna i dotyczyła tylko spraw, które były poruszane w treści listu.
 
Oprócz tego na terenie placówki pojawiła się też kontrola ze Starostwa Powiatowego. W przeciwieństwie do kontrolerów z DUW, urzędnicy ze starostwa nie rozmawiali z dziećmi, przeglądali natomiast ich dokumentację.
 
Sprawą zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Lubinie, która 9 maja wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie.
 
Zarządzająca PCOiW w Ścinawie, Ewa Cieślowska, również złożyła doniesienie do Prokuratury.
 
Z informacji, które do nas dotarły wynika też, że starosta Kielan odwiedził w piątek Dom dziecka w Ścinawie. Trudno nam dziś powiedzieć jakie były intencje wizyty starosty w Domu dziecka. Mamy nadzieję, że rozmowy z niektórymi dziećmi, które mówiły o swojej sytuacji w placówce i dlaczego nie chcą obecnej pani dyrektor, naświetliły staroście nieco problem, który zaistniał i narastał po objęciu stanowiska przez Ewę Cieślowską....

 

 

O Domu dziecka w Ścinawie i o tym co tam się dzieje można by napisać już sagę. Okazuje się, że ostatnio najwięcej pracy z Domem dziecka w Ścinawie ma Prokuratura rejonowa w Lubinie, w której znajduje się już kilka spraw dotyczących PCOiW w Ścinawie.

Co ciekawe, po dramatycznym liście dzieci, w którym błagają o pomoc, wysłanym do Rzecznika praw dziecka i mediów, Prokuratura  wszczęła śledztwo z zawiadomienia dyrektor E. Cieślowskiej z kwietnia br., która po publikacji prasowej złożyła doniesienie w celu wyjaśnienia, czy rzeczywiście w domu dziecka dochodzi do wspomnianych nieprawidłowości.
 
Sprawa dotyczy - informuje rzeczniczka Prokuratury okręgowej w Legnicy - "zaistniałego w okresie od 21 listopada 2010r., do dnia 24 kwietnia 2012r., w Ścinawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – wychowawców i pracowników administracyjnych Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie poprzez zaniechanie sprawowania nadzoru nad wychowankami ww. placówki, poniżanie i wyzywanie słowami obelżywymi i wulgarnymi wychowanków oraz dopuszczenie do ucieczek, samouszkodzeń ciała i bójek wychowanków, czym działano na szkodę interesu prywatnego – wychowanków Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie".
 
Oprócz tego zawiadomienia Prokuratura wszczęła jeszcze śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez:
 
- funkcjonariuszy publicznych – członków Zarządu Powiatu Lubińskiego poprzez zaniechanie sprawowania bezpośredniego nadzoru nad Powiatowym Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie, w wyniku czego doszło do poniżania i wyzywania słowami obelżywymi i wulgarnymi wychowanków ww. placówki przez wychowawców Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie oraz do ucieczek, samouszkodzeń ciała i bójek wychowanków placówki, czym działano na szkodę interesu prywatnego – wychowanków Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie.
 
-oraz funkcjonariusza publicznego – Ewę Cieślowską Dyrektor Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie poprzez zaniechanie właściwej organizacji pracy ww. placówki, zaniechanie sprawowania bezpośredniego nadzoru nad wychowankami i pracownikami ww. placówki, dopuszczenie do poniżania i wyzywania słowami obelżywymi i wulgarnymi wychowanków oraz dopuszczenie do ucieczek, samouszkodzeń ciała i bójek wychowanków placówki, a także złośliwe i uporczywe naruszenie praw pracowniczych polegające na zwalnianiu pracowników zatrudnionych na czas określony, wprowadzenie kwartalnego systemu rozliczania nadgodzin, czym działano na szkodę interesu prywatnego – pracowników i wychowanków Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Ścinawie.
 

 

 


Źródło NaszLublin.pl






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Soczki i musy_p. Maciej H.
    Dziękujemy bardzo serdecznie p. Maciejowi H. za soczki i musy dla naszych dziewczynek.
  • Bluza z aniołkiem_p. Justyna M.M.
    Dziękujemy bardzo p. Justynie M.M. za bluzę z aniołkiem dla naszego aniołka:)
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • ❤️ Poniedziałek
    Poniedziałek to występ w przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka, Sąd i wysłuchanie 6 latka, wizyta kontrolna u lekarza i znowu czuwam.... Przed nami wizja...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy