2012-01-03
Wchodząca w życie w 2012 roku reforma systemu wspierania rodziny i sprawowania pieczy zastępczej wprowadza m.in. nowe stanowiska w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego. Najważniejszymi z nich będą: asystent rodziny, który ma zajmować się rodzinami biologicznymi, mającymi problemy z prawidłowym wychowywaniem dzieci oraz koordynator rodzinnej pieczy zastępczej mający wspierać (ale nie odpowiadać za sprawy finansowe) rodziny zastępcze. Osoba zainteresowana, aby mogła pracować w takim charakterze, musi posiadać kwalifikacje wskazane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149 poz. 887). Przepisy określają też, jakie zadania będą spoczywać na zatrudnionych na tych stanowiskach.
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej swoją opieką będzie obejmował rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka. Za jego wyznaczanie i zatrudnianie będzie odpowiedzialny organizator pieczy zastępczej czyli jednostka organizacyjna powiatu, np. powiatowe centrum pomocy rodzinie lub inny podmiot, jeżeli starosta zleci takie zadanie.
Koordynator nie może jednocześnie pracować jako pracownik socjalny. Może być zatrudniony w ramach stosunku pracy w zadaniowym systemie stosunku pracy lub na umowę-zlecenie. Koordynator pod swoją opieką jednocześnie będzie mógł mieć maksymalnie 15 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Jednak w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania ustawy obowiązkowo będzie on zajmował się tylko tymi rodzinami, które w dniu jej wejścia w życie, miały mniejszy niż trzy lata staż pełnienia tej funkcji. Po tym okresie osoba taka będzie przydzielana do wszystkich rodzin.
Do najważniejszych zadań koordynatora będzie należała pomoc w nawiązaniu wzajemnego kontaktu między rodzinami a trafiającymi do nich dziećmi, opracowanie ogólnego planu wsparcia oraz zapewnienie podopiecznym dostępu do specjalistycznej pomocy, w tym psychologicznej i rehabilitacyjnej. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest zobowiązana do udzielania wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnej pieczy zastępczej oraz przedstawiać co roku organizatorowi sprawozdanie z efektów swojej pracy. Jego obowiązkiem jest zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, aby można było poszukiwać dla nich osób chętnych do przysposobienia.
Na podst. Dziennik Gazeta Prawna
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Wnioski do kolejnej edycji aKuKu - tylko do 10 listopada
- » Rodzice dłużej poczekają na adopcję dziecka
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Składanka More than music
- » Dzień Wielgachnego Uśmiechu
- » Rodzina Kolpinga w Krakowie aktywnie dla Domów Dziecka
- » Dla placówek: zakładki Chcę pomóc - Potrzebujemy pomocy
- » Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
- » Gmina opłaci pobyt dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej
- » Wsparcie dla placówek
- » Wesołych Świąt!
- » Szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych
- » Polska jest wybrukowana dobrymi intencjami polityków
- » Informacja dla darczyńców
- » Starosta wypłaci pomoc rodzinie zastępczej bez wywiadu
- » Samorządy protestują przeciwko przejmowaniu ośrodków adopcyjnych
zobacz więcej