2011-12-15
Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą mogły działać na dotychczasowych zasadach jeszcze przez rok - zdecydowali posłowie, którzy znowelizowali w czwartek ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Nowela likwiduje lukę prawną, jaka powstała podczas prac na ustawą, która wchodzi w życie z początkiem przyszłego roku.
Za przyjęciem noweli było 421 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Od 1 stycznia 2012 r. całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą funkcjonować w oparciu o nowe przepisy - ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jednak na skutek niedopatrzenia, w odniesieniu do tych placówek nie przewidziano okresu przejściowego, w którym należałoby stosować przepisy dotychczasowe (do pozostałych placówek stosuje się je przez 12 miesięcy). Nie zachowano też czasowo w mocy umów zawartych z tymi placówkami, a więc z początkiem 2012 r. stracą one moc.
Placówki te mogą zostać przekształcenie w rodzinny dom dziecka lub funkcjonować dalej w dotychczasowej formie, jeśli zleci im to samorząd i po przeprowadzeniu konkursu. Obie procedury jednak wymagają czasu, dlatego potrzebny jest okres przejściowy, w którym placówki te będę mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Posłowie zdecydowali, że okres przejściowy, tak jak w przypadku innych placówek, wyniesie rok, a dotychczasowe umowy zachowają czasowo moc (w oparciu o nie placówki będą mogły funkcjonować do pięciu lat).
Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczy to 51 placówek (z ok. 280); pod ich opieką przebywa 704 dzieci.
Całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego tworzy jedną, wielodzietną rodzinę dla dzieci, którym nie znaleziono rodziny zastępczej lub przysposabiającej, wychowuje dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i usamodzielniające się i umożliwia wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu.
W nowelizacji poprawiono również przepis dotyczący świadczeń otrzymywanych przez rodzinę zastępczą na utrzymanie dziecka. Zmiana ta miała na celu doprecyzowanie zawartych w ustawie uregulowań. W myśl noweli rodzina będzie mogła zdecydować, czy chce pobierać świadczenia na starych zasadach - obowiązujących przed wejściem w życie ustawy - czy na nowych, w zależności od tego, co będzie dla niej korzystniejsze.
Ustawa o wspieraniu rodziny i rodzinnej pieczy zastępczej ma pomóc rodzinom przeżywającym kłopoty oraz rodzinom zastępczym, stopniowo prowadząc do likwidacji dużych domów dziecka.
W myśl ustawy umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej możliwe będzie po wyczerpaniu wszystkich sposobów wsparcia rodziny, chyba że wymaga tego bezpieczeństwo. Domy dziecka mają być przeznaczone jedynie dla starszych dzieci, które nie znalazły miejsca w rodzinach zastępczych lub wymagają specjalistycznej opieki.
Ustawa wprowadza funkcję asystenta rodziny, który ma pomóc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, wspierać w prowadzeniu domu i innych codziennych czynnościach, także tzw. rodziny pomocowe, które mają pomagać rodzicom zastępczym (dzięki temu będą mogli np. pójść na urlop) oraz koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Wprowadza także zmiany w procedurach adopcyjnych - po wejściu w życie ustawy żadna adopcja nie będzie mogła się odbyć bez udziału ośrodka adopcyjnego.
Na podst. Dziennik Gazeta Prawna
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Wnioski do kolejnej edycji aKuKu - tylko do 10 listopada
- » Rodzice dłużej poczekają na adopcję dziecka
- » Dzień Wielgachnego Uśmiechu
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Składanka More than music
- » Rodzina Kolpinga w Krakowie aktywnie dla Domów Dziecka
- » Dla placówek: zakładki Chcę pomóc - Potrzebujemy pomocy
- » Szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych
- » Polska jest wybrukowana dobrymi intencjami polityków
- » Informacja dla darczyńców
- » Starosta wypłaci pomoc rodzinie zastępczej bez wywiadu
- » Samorządy protestują przeciwko przejmowaniu ośrodków adopcyjnych
- » Rodzinne domy dziecka a ulga prorodzinną w PIT
- » Zrozumieć dziecko - edycja 2011 - Ernst & Young
- » Szkolenia dla osób chcących pełnić funkcję rodziców zastępczych
- » Kto może zostać rodzicem zastępczym?
zobacz więcej