Samorządy mniej zapłacą za pieczę zastępczą
2012-02-02

Posłowie PSL i PO złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który zamienia niektóre zadania samorządów z obowiązkowych na fakultatywne.

Projekt ten, który czeka obecnie na nadanie mu numeru druku, został stworzony przez specjalny zespół działający przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Potem przejęli go posłowie koalicji.

– Chcielibyśmy rozpocząć nad nim prace już na następnym posiedzeniu Sejmu, ale nie wiem, czy będzie to możliwe ze względu na trwające prace nad ustawą budżetową – mówi Magdalena Kochan, poseł PO, która w poprzedniej kadencji była szefową podkomisji zajmującej się rządowym projektem ustawy.

62,5 mln zł wynosi rezerwa celowa na dofinansowanie nowych zadań

Zaproponowane w nowelizacji zmiany są odpowiedzią na zastrzeżenia składane przez stroną samorządową w związku z nowymi zadaniami, które nałożyła na nie obowiązująca od 1 stycznia tego roku ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149 poz. 887 z późn. zm.). Do najważniejszych z nich należy zatrudnianie asystentów rodzin, którzy mają wspierać niewydolnych wychowawczo biologicznych rodziców oraz koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, których zadaniem jest wspomaganie rodzin zastępczych. Gminy i powiaty muszą jednak same znaleźć pieniądze na ten cel.

Rząd wprawdzie przewidział w budżecie rezerwę na dofinansowanie ustawy, ale dla samorządów njest ona zbyt niska. Nowelizacja zakłada więc przekształcenie części zadań obowiązkowych w fakultatywne, mimo że w opinii resortu pracy obecne przepisy, np. w odniesieniu do asystentów rodzin, wcale nie zakładają konieczności ich zatrudniania w każdej gminie.

– Rozumiemy trudną sytuację finansową samorządów. Dlatego będziemy chcieli, aby na początku niektóre zadania mogły realizować w takim stopniu, na jaki pozwalają im na to ich budżety – mówi Magdalena Kochan.

Dodaje jednak, że ze względu na dobro dzieci, taki okres przejściowy trwałby tylko do 2015 roku.


Na podst. Dziennik Gazeta Prawna

 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • RZN z kopci wpis 29
    Kochani darczyńcy i ludzie wielkiego serduszka bardzo ale to bardzo wszystkim dziękujemy za pomoc , prezenty dla dzieci kartki ,słodycze . Jest tego tak dużo...
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • Prosimy podaruj 1,5% dla Rodzinnego Domu Dziecka KARUZELA
    Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać 1,5% podatku na rzecz RDD KARUZELA i prosimy w 2024 roku o wsparcie....
  • ❤️ Panu Michałowi i Aniołom z Torunia dziękujemy ❤️
    BARDZO dziękujemy Aniołom z Torunia za radość i Wielkie Serce dla Dzieci ❤️ Z wdzięcznością mama B

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy