Samorządy protestują przeciwko przejmowaniu ośrodków adopcyjnych
2011-11-23

Sprzeciw wobec sposobu wprowadzenia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zobowiązuje samorządy do prowadzenia ośrodków adopcyjnych - wyraził Konwent Marszałków Województw RP, który obradował w piątek w Olsztynie.

Zgodnie z nową ustawą, zostaną zlikwidowane wszystkie istniejące dotychczas placówki przysposabiające do adopcji. W ich miejsce samorządy regionalne muszą do końca roku powołać wojewódzkie ośrodki adopcyjne.

Samorządy wojewódzkie przejmą od starostów te z dotychczasowych publicznych placówek adopcyjno-opiekuńczych, które w ciągu roku przeprowadziły nie mniej niż 10 procedur adopcyjnych. Podpiszą też umowy z placówkami niepublicznymi, które mają na koncie co najmniej 20 takich procedur.

Swój "zdecydowany sprzeciw" wobec sposobu wprowadzania w życie tych przepisów wyrazili przedstawiciele wszystkich regionów, uczestniczący w Konwencie Marszałków Województw RP, który w piątek zakończył dwudniowe obrady w Olsztynie.

Samorządowcy podkreślili, że tworzenie i prowadzenie wojewódzkich ośrodków adopcyjnych wymaga znacznych środków finansowych, a dotychczas nie otrzymali oni informacji o wysokości planowanej na ten cel dotacji z budżetu państwa. Wszystkie samorządy złożyły już sierpniu u wojewodów swoje plany budżetowe.

"Ta sytuacja uniemożliwia podjęcie stosownych działań zmierzających do utworzenia tych placówek, obejmujących m.in. wynajęcie lokali, zakup sprzętu i wyposażenia, przeprowadzenie ewentualnych remontów i prac adaptacyjnych, zatrudnianie pracowników itp." - napisano w stanowisku, przyjętym przez Konwent Marszałków i przesłanym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

"Ze wstępnych danych, zebranych z poszczególnych województw, wynika, że na to zadanie regiony potrzebują co najmniej 32 mln zł. Tymczasem z informacji prasowych, a tylko takimi dziś dysponujemy, wynika, że do podziału będzie jedynie połowa tej kwoty" - powiedział marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Zdaniem samorządowców, bez informacji o wysokości dotacji nie jest możliwe ustalenie ostatecznego kształtu sieci ośrodków adopcyjnych i równomiernego rozmieszczenia ich w województwach.

Marszałkowie przyznali również, że brak jasnej koncepcji sposobu realizacji powierzonych im w nowej ustawie zadań powoduje duże zaniepokojenie rodzin adopcyjnych, o czym świadczą liczne protesty i petycje.

Jednocześnie stwierdzili, że nowa ustawa zawiera przepisy, które mogą rodzić wątpliwości prawne, dotyczące organu właściwego do powołania ośrodka adopcyjnego i jego formy organizacyjno-prawnej oraz sposobu przejmowania pracowników likwidowanych publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Dlatego Konwent Marszałków zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o niezwłoczne zainicjowanie procesu legislacyjnego w celu zmiany tych przepisów, które wzbudziły wątpliwości prawne.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści

  • Witam serdecznie , kochani czy znajdzie się Święty Mikołaj i pomorze spełnić marzenia dzieci .. 12latek i  2   8 latki marzą o małych...
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • Czy Mikołaj o nas nie zapomni?
    Takie pytania zadają dzieciaki. Dla dorosłych to czas wytężonej pracy i pichcenia w kuchni,lepienia pierogów,robienia makowców,doprawiania śledzi z ananasem...
  • Dziękuję
    Dziękuję tajemniczej osobie za spełnienie potrzeb naszego malucha

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy