„Słyszymy Polskę – my chuyemo Polschu” – dzieci z ukraińskiego domu dziecka otrzymały aparaty słuchowe
2022-08-03
2022-08-03
Ciągle mamy w pamięci pierwsze chwile dzieci domów dziecka z Ukrainy w Polsce. Kiedy po wielogodzinnej podróży przyjęte przez nas dzieci rozbiegły się po pokojach, na hotelowej sofie została drobna, smutna dziewczynka. Unikające naszego wzroku, nieczułe na zagadywania, niepotrafiące skomunikować się ze światem dziecko, które uciekło przed wojną. Dopiero po kilku chwilach uświadomiliśmy sobie, że dziewczynka nie może nas usłyszeć. Dziś, kiedy przyjeżdżamy w odwiedziny, na nasze spotkanie wybiega uśmiechnięta Veronika, chwaląc się aparatem słuchowym w kolorze czerwieni.
Udało się! Ósemka dzieci z ukraińskich domów dziecka otrzymała aparaty słuchowe i wreszcie usłyszały Polskę.
W marcu jako Fundacja „Polski Instytut Filantropii” przyjęliśmy pod opiekę 28 niepełnosprawnych dzieci z ukraińskich domów dziecka wraz z wychowawcami. Niemal wszystkie z nich są osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, są też dotknięte wieloma chorobami, wymagają częstych wizyt u lekarza i specjalnej opieki. Dziesiątka dzieci posiada wadę słuchu różnego stopnia – to oni są bohaterami tej historii.
Już w pierwszych dniach od ich przybycia postanowiliśmy, że pobyt dzieci w Polsce będzie nie tylko schronieniem, ale także szansą na poprawę ich stanu zdrowia. Jednym z naszych celów było założenie aparatów słuchowych potrzebującym. Dziś dumnie ogłaszamy – cel został zrealizowany!
Stworzyliśmy projekt „Słyszymy Polskę – my chuyemo Polschu”, w ramach którego wyposażyliśmy dzieci w aparaty słuchowe. To wszystko dzięki pomocy naszych darczyńców, partnerów i innych organizacji, które wsparły naszą misję.
Pierwsze badania słuchu przeprowadzone zostały już w maju przez Panią Iwonę i Pana Wojciecha z FONMED S.C. By dzieci czuły się komfortowo, badania odbyły się w ośrodku, w którym mieszkają. Do leczenia audioprotetycznego zostało zakwalifikowanych ośmioro dzieci, najmłodszy z ich to 12-letni chłopiec. Zdecydowano się na markę, która specjalizuje się w leczeniu dzieci i młodzieży oraz posiada swoje przedstawicielstwo w Kijowie. Tego dnia dzieci wybrały sobie także kolory aparatów.
W czerwcu założono dzieciom próbne, tymczasowe aparaty słuchowe, by sprawdzić, jak będą się czuć z nowym zmysłem. Ich noszenie umożliwiło lepsze dopasowanie parametrów do potrzeb, zadbanie o wygodę użytkowania docelowych aparatów oraz przyzwyczajenie organizmów do słyszenia dźwięków.
Jednocześnie jedna z opiekunek, która przybyła z dziećmi do Polski, a która na co dzień jest ich nauczycielką w szkole w Piszczance w Ukrainie, została wyznaczona na osobę, która będzie prowadzić z dziećmi trening słuchu. Pani Olesia przejechała cały kraj, by nad morzem, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym. Dzięki obserwacjom nauczyła się, jak pracować z dziećmi z aparatami słuchu, brała udział w zajęciach rehabilitacyjnych, gdzie poznała ćwiczenia, które dla dzieci noszących aparaty powinny być codziennością. Takie treningi słuchu są niezbędne, by nie zmarnować szansy, jaką daje posiadanie aparatu słuchowego. Aparat jest tylko narzędziem, dzieci muszą nauczyć się z niego korzystać, a dzięki zdobytej przez swoją nauczycielkę wiedzy, będą ćwiczyły słuch zarówno Polsce, jak i po powrocie do domu.
Nieubłaganie zbliżał się termin zapłaty za złożone zamówienie. Cena wyposażenia w aparaty słuchowe naszej ósemki wynosiła ponad 60 tysięcy złotych, połowę tej kwoty refunduje NFZ, szukaliśmy środków na zapłatę drugiej części. Z pomocą przyszła Fundacja „Polskiego Funduszu Rozwoju”, która dofinansowała złożony projekt „Słyszymy Polskę – my chuyemo Polschu” kwotą 29 590 zł. Za otrzymaną kwotę zakupiliśmy aparaty słuchowe oraz wkładki uszne dla wszystkich potrzebujących podopiecznych. Serdecznie dziękujemy!
Dzieci otrzymały już docelowe aparaty słuchowe, które będą służyć im również w Ukrainie. Jak wygląda ich codzienność? Są szczęśliwe! Tylko niektóre nich nosiły wcześniej dobre, dopasowane aparaty słuchowe – im jest najłatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pozostałe powoli poznają świat dźwięków, ale już wiedzą, że zdarzyło się coś wielkiego. Dzięki codziennym ćwiczeniom z panią Olesią coraz lepiej radzą sobie w pełnym odgłosów otoczeniu. Są zadziwione i zachwycone – a my z nimi!
Składamy serdecznie podziękowania:
- Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, która dofinansowała projekt „Słyszymy Polskę– my chuyemo Polschu” i zakup aparatów w kwocie 29 590 zł
- Pani Iwonie i Panu Wojciechowi z Fonmed S.C. z Krakowa za przeprowadzenie badań słuchu, dopasowanie aparatów i opiekę w kwestiach formalnych
- Pani Katarzynie ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie za możliwość uczestnictwa pani Olesi w turnusie i naukę pracy z dziećmi z aparatami
- Panu Mariuszowi ze Stowarzyszenia Decybelek z Białegostoku za porady i skontaktowanie nas z odpowiednimi osobami
- wszystkim osobom, które wsparły nas materialnie i nie szczędziły dobrych słów.
Macie wielkie serca!
Więcej o dzieciach przeczytacie tutaj:
https://www.domydziecka.org/placowka,2926.html
Zobacz także:
- » Ho! Ho! Ho! Znaczy hojne serce
- » 1% dla domów dziecka i rodzin zastępczych - lista
- » Mocny 1% - lista domów dziecka i rodzin zastępczych
- » Przekaż 1% dzieciom z domów dziecka
- » Przekaż 1% podatku dla domu dziecka - lista OPP
- » 1% dla dzieci z domów dziecka - lista organizacji
- » Turnus terapeutyczny dla ZRZ z Małopolski
- » NIK o niewystarczającej pomocy w domach dziecka
- » Sportowe wakacje w Strefie Ruchu Książenice
- » Wakacyjna Kraina Marzeń - wyniki konkursu! 106 obdarowanych
- » W połowie drogi do sukcesu - założyliśmy tymczasowe aparaty słuchowe dzieciom z Ukrainy
- » Konkurs "ZOO Zgadula od Sowula"
- » Wakacyjna Kraina Marzeń - konkurs DomyDziecka.org
- » Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2022
- » Dzień Dziecka 2022
- » "7 magicznych musisz" - warsztaty dla rodziców zastępczych i adopcyjnych
- » Oś symetrii - konkurs
- » Ubrania od serca - program dla POW
- » Poszukiwana ZRZ lub RDD dla Filipka
- » Dzieci z domów dziecka potrzebują bezpiecznego schronienia!
zobacz więcej