Trwa kontrola w sądzie, który rodzinie zastępczej z Pucka powierzył dzieci
2012-10-11

Trwa kontrola Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Wejherowie, który zdecydował o powierzeniu dzieci rodzinie zastępczej C. z Pucka. Zlecił ją Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyniki kontroli mają być znane do 15 października.


Według RMF FM sędzia wizytator określił działanie sędziego z Wejherowa jako rażącą obrazę przepisów prawa. Przed decyzją o umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej wejherowski sąd miał m.in. nie zasięgnąć wymaganych prawem opinii starosty i w ośrodku pomocy społecznej.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski poinformował w czwartek PAP, że pełne wyniki kontroli w wejherowskim sądzie mają być przedstawione przez sędziego wizytatora do najbliższego poniedziałku.

"Przesłaliśmy już częściowe informacje z kontroli akt sprawy ministerstwu sprawiedliwości i rzeczywiście kontrola akt wykazała uchybienia" - wyjaśnił Adamski.

Odmówił podania szczegółów sprawy. "Dopiero po zapoznaniu się z wynikami tej lustracji będziemy rozważali ewentualne podjęcie dalszych kroków. Sprawa wymaga możliwie kompletnej wiedzy przed zaprezentowaniem wiążących ocen" - podkreślił rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego.

3 lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej, opiekującej się piątką powierzonych i dwójką własnych dzieci, doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła jego 5-letnia siostra. Rodzice zastępczy: 32-letnia Anna C. oraz 39-letni Wiesław C. utrzymywali, że były to wypadki.

 Jednak Prokuratura Rejonowa w Pucku ustaliła, że dzieci zmarły wskutek pobicia. Zarzuciła im śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego. Opiekunowie usłyszeli zarzuty, przyznali się do winy i zostali aresztowani. Rodzina zastępcza prowadzona przez małżeństwo C. pozostawała pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku.

Podczas kontroli wojewody pomorskiego w PCPR w Pucku stwierdzono liczne nieprawidłowości. Kontrolerzy dopatrzyli się m.in. tego, że rodzina C. nie przeszła odpowiedniego szkolenia, wywiad środowiskowy jej dotyczący został przeprowadzony nieprawidłowo, a dom państwa C. nie spełniał warunków do przyjęcia pięciorga dzieci. Stwierdzono też, że już kilka tygodni przed śmiercią chłopczyka pracownik centrum miał sygnały o niewłaściwym stosunku małżeństwa C. do powierzonych im dzieci, ale nie podjął odpowiednich działań. Kontrolerzy ustalili także, że pracownik centrum nie zareagował odpowiednio, gdy matka zastępcza poinformowała, że w przeszłości leczyła się psychiatrycznie.

Po otrzymaniu wyników kontroli zarząd powiatu puckiego, na wniosek starosty, odwołał dyscyplinarnie ze stanowiska szefową PCPR w Pucku.

Śledztwo ws. działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gdyni. Śledczy sprawdzają, czy w placówce nie doszło do złamania art. 231 Kodeksu karnego tj. przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, za co grozi kara do 3 lat więzienia.

Własną kontrolę w puckim PCPR, miejscowym sądzie i prokuraturze oraz szkole przeprowadzili przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka. Prezentując jej wyniki, rzecznik Marek Michalak powiedział, że "żadna z instytucji nie zadbała o dobro dzieci, a w ich pracy było szereg nieprawidłowości".


Źródło Dziennik Gazeta Prawna 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Gdzie mieszka Święty Mikołaj?
    Tak pytają się dzieciaki. Odpowiedziałam że Święty Mikołaj jest tylko jeden ale ma dużo pomocników i mu pomagają w spełnianiu marzeń dzieci Święty...
  • ❤️ Pożegnania...
    Dziś taki dzień... Będzie Ciebie tutaj bardzo brakowało... "Nigdy więcej nie spotkamy się To był już ostatni raz Lecz na zawsze obiecuję wam Pozostanie...
  • ❤️Nadzieja I smutek
    ❤️Szpital... odziały ale jest jeden oddział, na którym widać zatroskanie, smutek czy łzy bliskich nie przy chorym ale na korytarzu... na korytarzu nie widać...
  • Drzewko na Boże Narodzenie
    Zapach choinki przywołuje u mnie w wspomnienia z dzieciństwa,uwielbiałam wąchać igiełki.Ten zapach zostanie ze mną na zawsze. Dlatego co roku kupuję żywą...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy