Uniwersytet Sukcesu - projekt Fundacji Digital University
2019-05-31


Youtuberka, blogerka czy może programistka? „Uniwersytet Sukcesu” ułatwi dziewczętom w wieku 17-24 lata start kariery zawodowej.  
 
Do 15 czerwca trwają zgłoszenia do  ogólnopolskiego projektu edukacyjno-zawodowego „Uniwersytet Sukcesu”, organizowanego przez Fundację Digital University. Projekt wspiera podopiecznych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także dziewczęta będące w trudnej sytuacji życiowej i materialnej ułatwiając im wejście na rynek pracy.  W pilotażu projektu uczestniczki będą miały szansę bezpłatnie rozwijać swoje kompetencje w zakresie nowych technologii, a najbardziej zmotywowane mają szansę na staże zawodowe i wyjazd do Kampusu Google w Madrycie lub Londynie. Turnusy szkoleniowe odbędą się w Białymstoku, Trójmieście, Warszawie i Krakowie - organizator zapewnia także transport, nocleg i wyżywienie.  W projekt zaangażowane są m.in. Facebook, Google for Startups, Nationale-Nederlanden, Dentsu  czy Kancelaria Prawna SSW, Pragmatic Solutions, Sukces Pisany Szminką, Szkoła Gestalt. 
 
Realizację projektu poprzedziło badanie społeczne przeprowadzone wśród wychowanek domów dziecka w wieku 15-19 lat, które wykazało, że większość z nich ma bardzo zawężone wyobrażenia na temat swoich planów zawodowych. Wszystkie były zgodne, że udział w kursach zawodowych jest ważny i że warto w nich uczestniczyć, by poznać swoje możliwości, posłuchać ekspertów i stworzyć szansę lepszego startu zawodowego. 
 
– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, jak trudny, ale też jak bardzo potrzebny jest ten projekt. Wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie, znacznie trudniej niż innym dzieciom jest im także zdobyć wykształcenie. Nasz cel jest prosty – pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do nauki dziewczętom. Skala potrzeb jest ogromna, ale wierzę, że dzięki zaangażowaniu tak prestiżowych partnerów uda się choć w części je spełnić. Zapraszamy do udziału w projekcie także dziewczęta mierzące się z trudną sytuacją życiową czy ekonomiczną, dla których udział w „Uniwersytecie Sukcesu” być może byłby szansą i motywacją na rozpoczęcie nowego życia  – mówi Jowita Michalska, Prezes Fundacji Digital University.
 
 „Uniwersytet Sukcesu” składa się z kilku etapów.  
 
Pierwszy to tygodniowe turnusy szkoleniowe z nowych technologii „Akademia Blogerki”, „Akademia Youtuberki” oraz „Akademia Programistki”, plus wsparcie mentorskie, warsztaty doradztwa zawodowego, podstaw prawa oraz cykl szkoleń miękkich. Uznaliśmy, że właśnie te kierunki mogą okazać się najbardziej interesujące dla młodych dziewcząt, dla których świat Internetu i mediów społecznościowych jest środowiskiem naturalnym mówi Elżbieta Wojciechowska, Dyrektor Programowa Fundacji Digital University.   
 
Drugi etap to kilkudniowe spotkania motywacyjne z przedstawicielami firm partnerskich, m.in. Nationale-Nederlanden, Google, Facebook czy Dentsu Aegis Network. Chcemy pomóc tym dziewczętom, które zasługują na dobry start w dorosłe życie. Ich dotychczasowe doświadczenia zazwyczaj są bardzo trudne, z drugiej strony jest to grupa młodych, ambitnych dziewcząt, które chcą wiele osiągnąć. Chcemy mieć choć mały udział w tym, by odmienić ich los i wzmocnić ich kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również umiejętności miękkich – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.  Dzięki partnerom uczestniczki „Uniwersytetu Sukcesu” poznają, m.in. case studies różnych projektów, a także skorzystają z indywidualnych konsultacji z reprezentantami działów marketingu, HR czy sprzedaży. Przy wsparciu mentorów, określą swoje predyspozycje i nauczą się jak dobrze przejść przez  proces rekrutacyjny. 
 
Dane dotyczące podopiecznych domów dziecka wchodzących w dorosłość są zatrważające. Z badania NIK wynika, że spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, prawie ¼ korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31 proc. zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia. Raport wykazał, że obecny system wsparcia oferuje jedynie doraźnie i minimalne wsparcie. Niezbędna jest pomoc chociażby w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia.  
 
Daria, jedna z uczestniczek programu, której trudna sytuacja finansowa uniemożliwia na co dzień myślenie o swoim rozwoju i stabilnej przyszłości  podkreśla, że poprzez udział w Akademii Youtuberki widzi szansę i możliwość zmiany w swoim życiu: Intryguje mnie programowanie, chciałabym się tego nauczyć, ale nie wiem, jak zacząć i nie stać mnie na kursy. Bardzo się cieszę - nie mogłam uwierzyć, że ten projekt to prawda. Sabina, wychowanka domu dziecka, z kolei traktuje kurs jako możliwość odkrycia pasji: Chcę się nauczyć blogowania, co prawda dopiero odkrywam swoje pasje, ale czuję, że to może być TO. Samemu trudno jest zacząć. Chcę się tego nauczyć, by mieć pracę, którą będę uwielbiać. Dla Elizy, która dowiedziała się o projekcie od koleżanki, to także szansa na rozwój: Jestem tu, bo chcę się rozwijać, poznać fajnych ludzi, uczyć się od nich, zdobyć nowe kontakty zawodowe, być kimś…
 
Aplikacje można przesyłać do 15 czerwca poprzez formularz na stronie www.uniwersytetsukcesu.com.  
 
Udział jest bezpłatny. 
 
Informacji na temat rekrutacji i projektu udziela Ewa Konopko – project manager: ewa.konopko@digitaluniversity.pl
 
I etap: turnusy szkoleniowe  - odbędą się finalnie w czterech miastach, w których uczestniczyć mogą dziewczyny z całej Polski: 
01-06.07.2019 – Białystok
22-27.07.07.2019 – Trójmiasto
08-13.07.2019 – Kraków
15-20.07.2019 – Warszawa
 
Organizator: Fundacja Digital University  
Działa od 2014 r. Zajmuje się szeroko pojętą edukacją w zakresie nowych technologii oraz kapitału społecznego. Wspiera rozwój umiejętności i kompetencji cyfrowych zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi. 
 
 
 
Tekst: Informacja prasowa "Uniwersytet Sukcesu"
Foto: Obraz Alexas_Fotos z Pixabay
 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • Czy Mikołaj o nas nie zapomni?
    Takie pytania zadają dzieciaki. Dla dorosłych to czas wytężonej pracy i pichcenia w kuchni,lepienia pierogów,robienia makowców,doprawiania śledzi z ananasem...
  • Dziękuję
    Dziękuję tajemniczej osobie za spełnienie potrzeb naszego malucha
  • Gdzie jest Laponia?
    Szukaliśmy przez parę chwil Laponii. A tam tylko śnieg ,malo domków wtedy padło pytanie od dzieci....a gdzie ta fabryka Świętego Mikołaja? No i zaczęły...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy