2011-08-17
Opiekunom prawnym, sprawującym opiekę nad małoletnim dzieckiem w ramach rodzinnego domu dziecka, przysługuje prawo do ulgi prorodzinnej, gdy dziecko stale zamieszkuje z opiekunem. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „DGP”.
O tym, że organy podatkowe odmawiają prawa do ulgi podatnikom prowadzącym rodzinne domy dziecka informowała Dziennik Gazeta Prawna w wydaniu z 6 lipca. Urzędnicy skarbowi z Radomia zakwestionowali prawo do skorzystania z ulgi przez kilkunastu podatników tworzących rodzinne domy dziecka. Zrobili to, choć osoby te spełniają warunki do odliczenia, czyli są opiekunami prawnymi ustanowionymi przez sąd opiekuńczy i zamieszkują stale z dziećmi.
Resort finansów potwierdził, że ulga należy się opiekunowi prawnemu, z którym dziecko mieszka. Nie ma przy tym znaczenia, że opiekun prawny prowadzi dodatkowo placówkę wychowawczo-opiekuńczą.
Ministerstwo przypomniało również, że kwestie opieki prawnej reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Opiekę tę ustanawia sąd opiekuńczy. Jeżeli zatem faktycznie osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem jest jego opiekunem prawnym, to ulga przysługuje.
– Opiekunowie, którzy nie skorzystali z przysługującej im ulgi lub po wezwaniu przez urząd zdecydowali się na skorygowanie zeznania, mogą wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – radzi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.
Pozostaje jeszcze problem niekorzystnej interpretacji indywidualnej dyrektora izby skarbowej w Bydgoszczy z 20 lipca 2010 r. (nr ITPB2/415-397/10/MM). Wynika z niej, że opiekun prawny w rodzinnym domu dziecka do ulgi nie ma prawa.
Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów, wyjaśnia, że minister finansów może zmienić z urzędu wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość.
– W tym celu konieczne jest dokonanie analizy prawidłowości interpretacji na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku stanu faktycznego i prawnego – mówi Wiesława Dróżdż.
Dodaje, że dopiero wtedy może zostać dokonana ocena, czy interpretacja jest nieprawidłowa, czy brak podstaw do jej ewentualnej zmiany.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Wnioski do kolejnej edycji aKuKu - tylko do 10 listopada
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Rodzina Kolpinga w Krakowie aktywnie dla Domów Dziecka
- » Chcę pomóc - potrzebujemy pomocy
- » Ulga dla dzieci również dla rodzinnych domów dziecka
- » Decyzją Sejmu: nie można zabronić homoseksualistom bycia rodzicami zastępczymi
- » Program edukacyjny „Masz Szansę”
- » Rozbudujemy razem witrynę
- » Osiągnięcie odpowiedniego standardu
- » Stypendia dla dzieci i młodzieży - wychowanków rodzinnych domów dziecka
- » Dobra droga - powiat legionowski na rzecz aktywnej integracji młodzieży opuszczającej dom dziecka i rodziny zastępcze
- » Bez podatku świadczenia dla rodzin zastępczych
- » Rejestracja placówek na naszym portalu
- » Koordynatorzy dla rodzin zastępczych - zmiany do ustawy
- » Alternatywne formy opieki w Europie
- » 30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
zobacz więcej