W jaki sposób można zostać rodziną zastępczą?
2015-08-18
2015-08-18
Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. W przypadku pilnej konieczności, na wniosek lub za zgodą rodziców dziecka, możliwe jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej na podstawie umowy zawartej między rodziną zastępczą, a starostą, który jest właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny. Bywa też tak, że dziecko trafia do rodziny zastępczej na wniosek rodzica lub osoby trzeciej, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie po interwencji pracownika socjalnego, a także wówczas, gdy do rodziny jest doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną.
Sąd może powierzyć sprawowanie pieczy zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim albo rodzeństwem dziecka. Sprawowanie pieczy zastępczej sąd może także powierzyć małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, jeżeli osoby te zostały wpisane do rejestru osób zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka albo pełnią już funkcję rodziny zastępczej zawodowej lub rodziny zastępczej niezawodowej oraz prowadzących rodzinny dom dziecka.
Jeżeli jest to uzasadnione dobrem dziecka sąd może tymczasowo, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy, powierzyć pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, niespełniającym warunku niezbędnych szkoleń dotyczących rodzin zastępczych.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone osobom, które:
1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,
3) wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego,
4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Źródło: www.rpo.gov.pl
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Podziel się 1% podatku
- » Pozyskiwanie środków - fundraising
- » Pobyt dzieci w USA
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Rodzice dłużej poczekają na adopcję dziecka
- » Ślub - okazja do pomocy innym
- » Wykaz wynikający z ustawy o wspieraniu rodziny i syst
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Pracownik socjalny poszukiwany
- » Dla nowożeńców
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Kontrole i Prokuratura w Domu dziecka w Ścinawie
- » Wielkanoc
- » Akcja - Moc Polskich Świąt
- » Dzień Wielgachnego Uśmiechu
- » Składanka More than music
- » NIK o domach dziecka
- » Otrzymaliśmy podziękowania :)
zobacz więcej