2013-07-16
Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku, dotyczące kluczowych dla nich zagadnień, takich jak między innymi zarobki, czas pracy oraz uprawnienia nauczycielskie.
Pierwszego stycznia 2014 roku dobiega końca okres przejściowy, w którym to pracownicy zatrudnieni w placówkach opiekuńczo - wychowawczych, korzystali z uprawnień wynikających z Karty nauczyciela. Od tego okresu pracownicy ci staną się pracownikami samorządowymi, a co za tym idzie, będą dłużej pracować i mniej zarabiać. Nie otrzymają oni również odpraw. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej budzi pewne kontrowersje odnośnie zmiany warunków zatrudnienia pracowników w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Pewny jest jednak fakt utraty przez tychże pracowników wyższego wynagrodzenia przewidzianego w karcie nauczyciela oraz prawa do urlopu na poratowanie zdrowia, a także fakt utraty krótszego wymiaru czasu pracy.
Zakwalifikowanie nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych przed 1 stycznia 2004 roku, jako osób podlegających uprawnieniom wynikającym z karty nauczyciela, miało miejsce wówczas, gdy domy dziecka zostały przesunięte z systemu oświaty, podlegającemu Ministrowi Edukacji Narodowej, do pomocy społecznej, za który odpowiedzialność ponosi resort pracy. Pracownicy zatrudnieni po 1 stycznia 2004 roku były już pracownikami samorządowymi. Uchwalenie ustawy o pieczy zastępczej, spowodowało jednak, iż przepisy karty nauczyciela, wobec wspomnianych pracowników obowiązywać będą do dnia 1 stycznia 2014 roku, zaś od 2 stycznia 2014 roku, staną się oni pracownikami samorządowymi. Proponowane rozwiązanie miało na celu zlikwidowanie różnic w traktowaniu osób wykonujących de facto te samą pracę, w bardzo znaczących dziedzinach, takich jak choćby wysokość wynagrodzenia.
Główny problem, jaki budzi ustawa o pieczy zastępczej, to brak regulacji, dotyczących sposobu zmiany stosunku pracy. Ustawa nie określa bowiem, czy należy tego dokonać przy użyciu wypowiedzenia zmieniającego, czy też poprzez wypowiedzenie obowiązującej umowy i zawarcie nowego stosunku pracy. Są również głosy, iż zmiana w stosunku pracy dokona się automatycznie i że nie jest wymagane ani wypowiedzenie zmieniające, ani zawarcie nowej umowy. Takie stanowisko zajęło również ministerstwo pracy i polityki społecznej, twierdząc iż stosunek pracy wychowawców przekształci się ze stosunku nauczyciela mianowanego na stosunek pracy pracownika samorządowego z mocy ustawy, zaś w związku z tym iż nie dojdzie do rozwiązania dotychczasowego stosunków pracy z tymi pracownikami, przy kontynuowaniu stosunku pracy, mimo zmiany przepisów, które mają do niego zastosowanie – nie będzie podstaw do wypłacenia odpraw związanych z ustaniem zatrudnienia.
W związku z automatycznym przekształceniem stosunku pracy, wskazanym pracownikom będą przysługiwać takie składniki wynagrodzenia, jakie należą się pracownikom samorządowym. Ustawodawca nie przewidział, aby zastosowanie do tychże pracowników miały jakiekolwiek uprawnienia wynikające z karty nauczyciela, wobec czego nie będzie im przysługiwał również urlop dla poratowania zdrowia.
Źródło: INFOR
Artykuł z dnia: 2013-07-15, ostatnia aktualizacja: 2013-07-15 15:08
Zobacz także:
- » Zostało uruchomione forum
- » Zapraszamy do współpracy
- » Nowa odsłona portalu - w trakcie prac nad pełnym uruchomieniem
- » Akcja - Moc Polskich Świąt
- » Rodzice dłużej poczekają na adopcję dziecka
- » Wykaz świadczeń wynikających z ustawy
- » Wykaz wynikający z ustawy o wspieraniu rodziny i syst
- » W Krakowie wybudują pierwszy rodzinny dom dziecka
- » Dla nowożeńców
- » Słodki Dzień Dziecka z Fundacją „Wawel z Rodziną”
- » Kontrole i Prokuratura w Domu dziecka w Ścinawie
- » Wielkanoc
- » Dzień Wielgachnego Uśmiechu
- » Składanka More than music
- » NIK o domach dziecka
- » Otrzymaliśmy podziękowania :)
- » Wnioski do kolejnej edycji aKuKu - tylko do 10 listopada
- » Rodzina Kolpinga w Krakowie aktywnie dla Domów Dziecka
- » Dla placówek: zakładki Chcę pomóc - Potrzebujemy pomocy
- » Stypendia dla dzieci
zobacz więcej