Nasze dzieci usłyszały Polskę! - dziękujemy!
dodano przez Dzieci z Obwodu Winnickiego z Ukrainy
2022-08-02

Bóg obdarzył każde ze swoich stworzeń różnymi. Człowiek został stworzony, by odczuwać i czerpać radość z życia. Tak się złożyło, że nasze dzieci zostały pozbawione daru słyszenia i postrzegania dźwięków wspaniałego świata. Ich życie mija w całkowitej ciszy. Postrzegają wszystko wizualnie i czuciowo. Nie słyszą śpiewu ptaków, szelestu liści, grzmotu i wszystkiego, co ich otacza. To trudne życie i można im pozazdrościć optymizmu, bo mimo tego są zdolnymi, szczerymi i optymistycznymi osobami. 
 
Dzieci o specjalnych potrzebach są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Mają prawo do normalnego i szczęśliwego życia. Jako dorośli musimy im trochę pomóc w zadomowieniu się w społeczeństwie. Nasze dzieci są niedosłyszące. Żyją w świecie ciszy. Mają wyobrażenie o wszystkim, co ich otacza, tylko oczami, dotykiem i smakiem. Ale dzięki postępowi i nauce wynaleziono aparaty słuchowe. Ich różnorodność jest ogromna. Dla osób niesłyszących ich użycie jest jedynym sposobem słyszenia otoczenia i żywej mowy.
 
Zaangażowany Portal DomyDziecka.org i Fundacja „Polski Instytut Filantropii” z myślą o naszych dzieciach stworzył projekt „Słyszymy Polskę – my chuyemo Polschu”. Dzięki Fundacji PFR, która dofinansowała projekt kwotą 29 590 zł, mogły zostać kupione aparaty słuchowe dla 8 naszych dzieci. Po badaniach i dopasowaniu aparatów tymczasowych, które przeprowadził Fonmed S.C. z Krakowa, a także uczestnictwie jednej z wychowawczyń w turnusie rehabilitacyjnym, który umożliwiło Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, gdzie nauczyła się jak pracować z dziećmi po założeniu aparatów, życie w całkowitej ciszy można było zamienić w świat dźwięków.
 
Dzieci otrzymały aparaty słuchowe. Radość nie ma granic. Dzieci są zadowolone i szczęśliwe, że mogą słyszeć. Słyszą i reagują na otaczający ich świat. Spacery stały się jeszcze bardziej interesujące. Wychwytują nowe dźwięki. Z entuzjazmem dzielą się wrażeniami z tego, co usłyszeli. Próbują oglądać filmy i słuchać muzyki. Każdego dnia chcą wzbogacać swój zapas tego, co usłyszeli.
 
Rozumiemy, że na początku samo urządzenie nie pomoże w uzyskaniu pełnego słyszenia, wymaga żmudnej pracy techników nad ustawieniem dźwięków, ale początek zaczyna się od samego urządzenia. Teraz dzieci są szczęśliwie, a dokładniej mówiąc, zadziwione, pod wrażeniem i pełne emocji napływających z otoczenia. Potrzeba jest wspólna, codzienna praca opiekuna i dziecka, by słyszało prawidłowo i korzystało z pełni dobroci posiadania aparatów słuchowych. Na szczęście nasza Pani Olesia potrafi już ćwiczyć z dziećmi – to zasługa uczestnictwa w zajęciach na turnusie rehabilitacyjnym dla dzieci z aparatami słuchowymi.
 
Bardzo cieszymy się też z tego, że aparaty słuchowe zostały przekazane bezpośrednio dzieciom – są ich własnością. Firma wyposażyła nas w zapasowe baterie, dobrała też modele takiej marki, która ma swoje przedstawicielstwo w Kijowie. Dzięki temu dzieci będą mogły nosić otrzymane aparaty słuchowe po powrocie do Ukrainy, nie martwiąc się o ich gwarancję. Aparaty słuchowe będą z dziećmi nawet po opuszczeniu przez nich pieczy zastępczej. To wspaniale, że ci z naszych podopiecznych, którzy z racji swojego wieku mogą niedługo rozpocząć życie samodzielne lub pod opieką innej instytucji, na uszach nadal będą nosić aparaty otrzymane w Polsce. 
 
Serdecznie dziękujemy za radość w oczach dzieci. Niech Bóg błogosławi wszystkich, którzy przyłączyli się do tak dobrej sprawy:
  • Fundacji PFR, która dofinansowała projekt „Słyszymy Polskę– my chuyemo Polschu” i zakup aparatów w kwocie 29 590 zł
  • Pani Iwonie i Panu Wojciechowi z Fonmed S.C. z Krakowa za przeprowadzenie badań słuchu, dopasowanie aparatów i opiekę w kwestiach formalnych
  • Pani Katarzynie ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie za możliwość uczestnictwa naszej wychowawczyni w turnusie i naukę pracy z dziećmi z aparatami
  • Panu Mariuszowi ze Stowarzyszenia Decybelek z Białegostoku za porady i poprowadzenie do odpowiednich osób
  • wszystkim osobom, które wsparły nas materialnie i dobrym słowem
  • Portalowi DomyDziecka.org i Fundacji „Polski Instytut Filantropii” za przeprowadzenie całego przedsięwzięcia „Słyszymy Polskę – my chuyemo Polschu”
 
Pokój wszystkim!
 
Więcej o nas:
https://www.domydziecka.org/placowka,2926.html
 
 
 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Soczki i musy_p. Maciej H.
    Dziękujemy bardzo serdecznie p. Maciejowi H. za soczki i musy dla naszych dziewczynek.
  • Bluza z aniołkiem_p. Justyna M.M.
    Dziękujemy bardzo p. Justynie M.M. za bluzę z aniołkiem dla naszego aniołka:)
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 23 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1 roku do 6 lat w tym 4 dzieci z...
  • ❤️ Poniedziałek
    Poniedziałek to występ w przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka, Sąd i wysłuchanie 6 latka, wizyta kontrolna u lekarza i znowu czuwam.... Przed nami wizja...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy